Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl        Na terenie Gminy Iłowo-Osada działa Gminna Biblioteka Publiczna i dwie filie biblioteczne w Narzymiu i w Białutach. GBP w Iłowie powstała w 1949 roku.
Filia w Narzymiu powstała w 1956 roku, a filia w Białutach w 1982 roku.

        W 1949 roku Iłowo wchodziło terytorialnie do powiatu działdowskiego. Biblioteka Powiatowa w Działdowie powołała Gminną Bibliotekę Publiczną w Iłowie mieszczącą się w gmachu Szkoły Podstawowej razem z biblioteką szkolną. Stan księgozbioru w dniu otwarcia Biblioteki wynosił 449 książek przydzielonych z Ministerstwa Oświaty. Pierwszą bibliotekarką była P. Agnieszka Ordyszewska - nauczycielka Szkoły Podstawowej w Iłowie. Od 1950 r. kierowniczką Biblioteki została Janina Kalinowska, w tym czasie biblioteka została przeniesiona do jednoizbowego lokalu w budynku GRN. Na koniec 1951 roku księgozbiór Biblioteki liczył 2070 tomów. Po roku pracy w tych warunkach Biblioteka została przeniesiona do jednej z sal nieczynnego kościoła ewangelickiego. Kierowniczka Biblioteki P. Janina Kalinowska przechodzi do pracy w GRN a jej funkcję obejmuje P. Irena Maćkowiak zaledwie na okres 5 miesięcy. Dalej Biblioteką kieruje H. Liedtkie do 1 kwietnia 1957 r. W 1956 r. w związku ze zmianami administracyjnymi w podziale woj. warszawskiego Iłowo a więc i Biblioteka przechodzą do powiatu mławskiego.

         Od 1957 r. do 1962 r. w Bibliotece pracuje. P. Zofia Szpakowska-Kawka. Stan księgozbioru w 1957 r. - 3251 wol.

         Od roku 1962 do 30.01.1992 r. kieruje Biblioteką Pani Henryka Rogozińska. W Bibliotece przepracowała 30 lat. W tym czasie Biblioteka prowadzona była wzorowo. Pani Henryka Rogozińska odniosła wielkie zasługi w szerzeniu i upowszechnianiu czytelnictwa i kultury w gminie Iłowo. Jako kierownik Biblioteki aktywnie współpracowała z wieloma instytucjami, organizacjami społecznymi i szkołami z terenu gminy.

         W roku 1969 Biblioteka uzyskała nowe dwa lokale o powierzchni 50 m kwadratowych w centrum Iłowa na ulicy Wyzwolenia 5.

ciąg dalszy....